Co je to leukémie

Laicky se leukémii říká také rakovina krve. Do češtiny jde leukémie přeložit jako bílá krev nebo bělokrevnost.

Leukémie se řadí mezi maligní hematoonkologická onemocnění, nejčastěji bílých krvinek, kdy vznikají v krvi atypické blasty. Blasty máme přítomny i v krvetvorné kostní dřeni, kde se vyvíjejí ve funkční a zralé krevní buňky. Atypické blasty se chovají nekontrolovatelně, zabraňují dřeni, aby produkovala zdravé krevní buňky. U atypických blastů chybí schopnost vyvinout se ve zdravé buňky. Zmnožené poškozené bílé krvinky, nedokáží vykonávat svoji obrannou funkci, ale utlačují jiné orgány, nejčastěji lymfatické uzliny, játra nebo slezinu. Zde se usazují a dále množí, zabraňují postiženému orgánu vykonávat svoji funkci.

Nejspíš je patologie zahájena transformací (mutací) v jedné či více hematopoetických buňkách, při hematopoéze (Krvetvorba - tvorba erytrocytů, leukocytů a trombocytů). Leukemické buňky, nejsou závislé na vnějších růstových faktorech.


 

Leukémii klasifikujeme podle typu buněk, které jsou naklonovány a to buď buňky myeloidní, nebo lymfatické. Také se dělí podle přirozeného průběhu a to na akutní a chronickou leukémii. Průběh akutní leukémie je rychlejší, pokud není léčena a vede k dřívější smrti, během týdnů až měsíců. U chronické leukémie děti bez léčby přežívají řádově několik let a její průběh je mírnější. V práci se budu zabývat jen akutní leukémií.

Historie

Leukemii nezávisle na sobě, jako první objevil Francouz Alfréd Donné, Skoti John Hudghes Bennet a David Craigie, pojmenoval ji Němec Rudolf Virchow. Nemoc byla pozorována již před rokem 1850.

Na konci 19. století byl objeven význam kostní dřeně v krvetvorbě. Tím započala éra hematologie.

První léky účinné při léčbě leukémie byly objeveny po roce 1950. Transplantace kostní dřeně se začali provádět v 60. letech 20. století, největší rozvoj začal po roce 1980. Dnes se do léčby zavádějí i léky, které nemají charakter cytostatik.