Léčba

Každý pacient a typ leukémie si vyžaduje individuální léčbu, která je popsána výše. Kapitola pojednává obecně o léčbě a následné rekonvalescenci.

1.1Chemoterapie

Chemoterapie je léčba pomocí cytostatik, jsou chemické látky, které ničí nádorové buňky. Většinou je podáváme přímo do žíly a to rozředěné v podobě infuzí po dobu několika hodin nebo dní. Podávají se taky pomocí lumbální punkce do centrálního nervového systému, zde často hrozí infiltrace (usazování) leukemických blastů. Cytostatika se vždy podávají opakovaně a v kombinaci s jinými léčivy. Důležité pro dosažení remise.

Tato léčba má mnoho nežádoucích účinků, které většinou mizí po ukončení léčby.

Vypadávání vlasů

Dochází z důvodu poškození vlasových kořínků. Nastává po několika týdnech intenzivní chemoterapie. Začínají růst po 1 – 3 měsících od ukončení chemoterapie. Často mají vlasy jinou strukturu. Vhodné je zvláště pro dospívající dívky během léčby používat paruku nebo alespoň pokrývku hlavy.

Nevolnost a zvracení

U některých cytostatik jsou již při zahájení nasazeny léky proti zvracení. Tento nežádoucí projev je většinou individuální, u některých dětí se nemusí vůbec zvracení dostavit po celou dobu léčby.

Průjem

Může se projevit jako poškození sliznice střeva při chemoterapii nebo jako komplikace léčby, při nakažení pacienta infekcí zažívacího traktu.

Zácpa

Projevuje se u cytostatik zpomalující střevní pohyby (např. vincristin). Zácpu podporuje nedostatek pohybu, málo tekutin a nesprávná strava.

Stomatitidy

U cytostatika methotrexátu dochází ke vzniku bolestivých aftů v dutině ústní a odlupující se sliznice. Dítě není schopno polykat, nutná hospitalizace a podávání léků tlumící bolest.

Únava, slabost

Souvisí s celkovým vyčerpáním organismu po náročné léčbě. Prohlubuje se při zapříčiněné anémii chemoterapií.

Krvácení z nosu, tvorba modřin

Při nedostatku trombocytů, nastává často, kdy je nutné mít doma v lékárničce tampón na zástavu krvácení z nosu (gelaspon).

Neutropenie

Snížení počtu leukocytů vede k ohrožení pacienta vyšším rizikem infekčních onemocnění. Důležité dodržovat prevenci u dítěte a to v podobě stravy, hygieny a stykem s okolím. Dítě s horečkou musí být léčeno v nemocnici.

Pozdní následky chemoterapie se mohou projevit na kterémkoliv orgánu, jsou známá poškození srdce, plic, jater, ledvin, kloubů, vaječníků nebo varlat. Velmi závažnou komplikací je vznik dalšího nádorového onemocnění.

1.2Radioterapie

Ozařuje se oblast, kde je nahromaděné větší množství nádorových buněk. Používá se i preventivně a to při ozařování centrálního nervového systému (CNS), kde dochází nejčastěji k infiltraci leukemických buněk. Pokud dojde k postižení CNS nebo u chlapců varlat, je předepsána zvýšená dávka ozáření.

Dítě při radioterapii musí být v klidu, u malých dětí se provádí ozařování v celkové anestezii. Léčba probíhá 1x denně s několikadenní pauzou, mezi každým ozařováním. Nežádoucím účinkem u chlapců je následné poškození spermií a neplodnost.